Peelingi chemiczne są stosowane w celu wytworzenia kontrolowanego uszkodzenia naskórka i skóry na odpowiedniej głębokości, w celu jej przebudowy i niwelacji określonych defektów. Ze względu na głębokość peelingi można podzielić na:
- powierzchowne- działające tylko w obrębie warstw naskórka;
- średnio głębokie- działające w naskórku oraz w górnej warstwie skóry właściwej;
- głębokie- działające w naskórku i skórze właściwej aż do środkowej części w warstwie siateczkowatej.
Peelingi chemiczne mają za zadanie ścieńczać warstwę rogową, przy jednoczesnym wzroście grubości całego naskórka oraz skóry właściwej. Dodatkowo w skórze właściwej następuje wzmożona produkcja glikozaminoglikanów oraz kolagenu. Poprawie ulega także dyspersja melaniny zawartej w odpowiednich warstwach skóry.
Kontrolowane uszkodzenie skóry podczas działania peelingów czy to w pojedynczym zabiegu czy w serii wiąże się z okresowym podrażnieniem skóry, a także z łuszczeniem i intensywnym odrywaniem się komórek warstwy rogowej naskórka. Proces złuszczania zwykle rozpoczyna się koło 48 godzin po zabiegu i trwa od kilku do kilkunastu dni w zależności od specyfiki zabiegu i zastosowanych produktów.
Preparaty z dużą zawartością śluzu ślimaka pomagają odpowiednio zadbać o skórę w pielęgnacji post-peel care. Przede wszystkim łagodzą efekty pozabiegowe w postaci nieprzyjemnego mrowienia, szczypania i podrażnienia. Bardzo mocno nawilżają przy jednoczesnym niezaburzaniu całego procesu złuszczania. Ilość składników aktywnych zawartych w śluzie pomaga skórze szybko się regenerować i samo odnawiać, przy jednoczesnej redukcji defektów poddawanych zabiegowi.